2020-11-06 07:54:44• hírek • Közlemény

Tudományos Diák- és Didaktikai Konferenciát szervez decemberben a Kölcsey Ferenc Főgimnázium

A Kölcsey Ferenc Főgimnázium Tudományos Diák- és Didaktikai Konferenciát szervez december 9-12 között.

 

A konferenciára leginkább középiskolás diákok munkáit várják, de egyes kategóriákba általános iskolás és egyetemista diákok is jelentkezhetnek. A nevezéseket, illetve a pályázatokat a pályázatok@kolcsey.ro email címre lehet beküldeni. A pályázó köteles feltüntetni: a pályázati szekciót, a pályázati kategóriát, a témavezető pedagógus nevét (általános iskolások és középiskolások esetében), iskolája nevét, illetve egy, a pályázó vagy a pályázó csoport által választott jeligét (a beküldendő anyagok, pl. tudományos dolgozatok  esetén). A dolgozatokat, esszéket Times New Roman 12-es betűformával, 1,5-ös sorközzel, sorkizárt igazítással szerkesztve kérik a szervezők.

Azok a személyek, akik szeretnék díjak felajánlásával támogatni a rendezvényt, Pataki Enikő iskolaigazgatónál jelezhetik szánékukat.

A  következő szekciókban/kategóriákban lehet nevezni a konferenciára:

1. Reál tudományok: matematika, fizika, kémia, földrajz, biológia , informatika.

Szeretnénk felhívni a pályázók figyelmét arra, hogy nincsenek éles kategóriák, bármilyen,  a fentebbi tudományterületeket akár össze is kapcsoló jelenség, probléma vagy folyamat bemutatására sor kerülhet. Pályázni lehet egyénileg, vagy csoportban is.

Pályázati kategóriák:

  • Tudományos dolgozat  (csak középiskolások)

Minimum 10 ezer karakter terjedelmű dolgozat a megadott tudományterületek valamelyikéhez kapcsolódó témakörben. A hangsúly a témakör aktualitásán, összefüggések feltárásán, a téma bemutatásának módján, a pályázó saját gondolatain van, természetesen figyelembe véve a felhasznált szakirodalmak szakszerű dokumentálását.
Az dolgozatok beküldési határideje december 3., bemutatása/ védése online történik a konferencia során egy ppt/prezi bemutatóval. A ppt/prezi csupán segítség a dolgozatot bemutató számára, azaz a dolgozat struktúráját,  kulcsszavakat, képeket, esetleg összefoglaló ábrákat tartalmazhat, de a pályázónak szabadon kell beszélnie, illetve válaszolnia a zsűri által feltett kérdésekre. A védés  maximum 10 perc lehet dolgozatonként, majd következnek a zsűri kérdései.

  • Tematikus fotósorozat: ( Közép- és általános iskolások)

Egy természettudományi, környezeti jelenség vagy probléma bemutatását várják, fotókkal dokumentálva. A fotókhoz címet és rövid magyarázatokat várnak, amelyek leírják a fotózott jelenség részleteit. A fájlok maximális mérete 3 megabyte (MB) lehet, mobiltelefonnal is készülhet. Tömörítve kérik a pályázó nevével feltölteni. Beküldési határidő dec. 5. A fényképeket mind az online térben, mind egy iskolai kiállítás során bemutatják.

  • Poszter: (Közép- és általános iskolások)

Egy természettudományi, környezeti jelenség vagy probléma bemutatása maximum A0 poszter formájában. A pályamunka készülhet rajzokkal, ábrákkal (térképekkel), fotókkal, de  kísérő szöveggel is mutassa be a témát. Beküldési határidő dec. 7.

  • Kísérleti bemutató: (Közép- és általános iskolások)

Egy kiválasztott fizikai, kémiai, környezeti jelenség kísérleti modellezése és bemutatása. A kísérletről egy egyoldalas összefoglalót várnak a szervezők, amelyhez fényképes dokumentációt vagy videót kérnek csatolni. Az összefoglaló tartalma: a bemutatandó természeti jelenség rövid leírása, a kísérleti eszközök és anyagok megadása, a kísérlet végrehajtásának leírása, a valós jelenség kísérletben megfigyelhető jellemzőinek leírása. Nevezési határidő dec.1. A kísérleti összefoglaló bemutatója a konferencián fog történik.

  • Animáció/ kisfilm  (általános iskolások)

Egy környezetvédelmi témához tartozó jelenséget vagy problémát 2-5 perces, saját készítésű számítógépes animáció/kisfilm formájában várnak. Nevezési határidő dec. 1. Az animáció/kisfilm bemutatója a konferencián történik.

  • Modellezés, program, internetes applikáció: (Középiskolások és egyetemisták)

Valamilyen, a hétköznapokból ismert probléma megoldása informatikai eszközökkel. Nevezési határidő dec. 1

  • Számítógépes  játék – saját tervezésű játék bemutatása. Nevezési határidő dec. 1.

E két utóbbi kategóriában a középiskolás pályázóktól független szekcióban várják az iskola olyan volt diákjainak jelentkezését is, akik jelenleg egyetemisták.


2. Humán tudományok: Román, magyar, idegen nyelvek, történelem, helytörténet, társadalomtudományok, humánföldrajz, néprajz.

Pályázati kategóriák:

  • Esszé: (csak középiskolások)

Minimum 10 ezer karakter terjedelmű dolgozat a megadott tudományterületek valamelyikéhez kapcsolódó témakörben. A hangsúly a téma bemutatásának módján, a pályázó saját gondolatain van, természetesen figyelembe véve a felhasznált szakirodalmak szakszerű dokumentálását. Az esszék beküldési határideje  december 3, bemutatása/ védése online történik a konferencia során egy ppt/prezi bemutatóval. A ppt/prezi csupán segítség a dolgozatot bemutató számára, azaz a dolgozat struktúráját,  kulcsszavakat, képeket, esetleg összefoglaló ábrákat, tartalmazhat, de a pályázónak szabadon kell beszélnie, illetve válaszolnia a zsűri által feltett kérdésekre. A védés  maximum 10 perc lehet dolgozatonként, majd következnek a zsűri kérdései. Filozófiai esszé esetében nem kell ppt bemutatót készíteni, a pályázónak csupán a zsűri által feltett kérdésekre kell válaszolnia.

  • Fotópályázat: (csak középiskolások)

1. Életpillanatok – változó világunk. Olyan fotókat várnak a pályázóktól, amelyek  körülöttük, a társadalomban, az emberi kapcsolatok terén végbemenő változásokat ábrázolják.. Kérik, minden fotónak adjanak címet is.

2. Kép-nyelv-szó – fotósorozat a pályázó által legszebbnek vélt 5 magyar szó ábrázolására. E fotósorozat esetén arra lennének kíváncsiak, mi az, amit ma anyanyelvünk legszebb öt szavaként él meg a pályázó, hogyan ábrázolná ezt a fényképek által közvetített szimbólumokkal.

Beküldési határidő: dec 5. A fényképeket mind az online térben, mind egy iskolai kiállítás során bemutatják.

  • Animáció: (csak középiskolások)

Egy ismert/tanult irodalmi alkotás 2-5 perces, saját készítésű számítógépes animáció formájában való feldolgozása. Nevezési határidő: dec 1. Az animáció bemutatója a konferencián  történik.

  • Társasjáték : (csak középiskolások)

A felsorolt humán tudományok valamelyikét felhasználó (nem virtuális) társasjáték megtervezése és elkészítése. A pályamunka benyújtása ebben az esetben egy egyoldalas összefoglaló a játékról, továbbá a játék szabályainak leírása, a tervezett játékeszközök fotója. A beküldési határidő dec. 5. A játék bemutatására a konferencia során online kerül sor.


3. Didaktika

  • Diákoknak: (csak középiskolások)

Te hogy tanítanád? Sokszor panaszkodnak a diákok, hogy unalmasak az órák. Ti hogy oldanátok meg másképp? Készítsetek egy rövid óravázlatot, feladatsort, stb egy adott iskolai téma tanítására, bármely tantárgy területéről. Nevezési határidő : dec 1. Bemutatására a konferencia során online kerül sor.

  • Kollégáknak és tanári pályára készülő egyetemista diákoknak: 

Tanítás új eszközökkel- IKT tapaszatalat bemutatása. Nevezési határidő : dec 1. Bemutatására a konferencia során online kerül sor.

A különböző szekciók/kategóriák díjazottai pénzjutalomban részesülnek.

A konferenciára beérkezett anyagokat mind az iskola honlapján, mind az iskola évkönyvében megjelentetik.

Egyes tantárgyaknál útmutatók is készültek (egyes további információk az iskola honlapján, www. kolcsey.ro találhatók, illetve a pályázatok@kolcsey.ro címen kérhetők):


Témajavaslatok

Matematika:

Miért szép a matematika?; Aranyarány (Fibonacci arány); Szabályos poliéderek matematikában, természetben, irodalomban, építészetben; Möbiusz szalag-Klein kancsó; Vírushelyzet és statisztika; Példák a mértan alkalmazására a gyakorlatban; Matematika a térképkészítésben-; Mennyire szerencsések a szerencsejátékok? (valószínűségszámítás).

Filozófia:
A következő szöveget ajánlják továbbgondolásra:

"Az ember olyan lesz a gépnek, mint ma a ló vagy a kutya az embernek. Az ember tovább fog élni, és természetesen további tökéletesedést fog elérni, élete valószínűleg kellemesebb lesz mint ma, mert a gépek győzedelmes hatalma megszelídíti őt...De a gépek a maguk vadságában nap mint nap teret nyernek, nap mint nap, egyre inkább kiszolgáltatottjai vagyunk, egyre több ember rendeltetik szolgálatára, rabszolgaságra...A végső eredmény csupán idő kérdése. (Samuel Butler)

Írásaitokban követhetitek a szabad, kötetlen esszéműfaj szabályait, vagy a tankönyvben bemutatott esszémodell szerkezetét.

Román:
Eseu despre scriitori contemporani : de ex. Mircea Cărtărescu, Ana Blandiana, Ioana Pârvulescu, Nora Iuga, Lavinia Braniște, Dan Lungu, Octavian Soviany, Radu Vancu, Elena Vlădăreanu, Andrei Crăciun- la alegerea elevului, Nobel pentru literatură.

Biológia :
Növényi festékanyagok (klorofill, xantofill, karotin, alkaloidok); Vírusok és baktériumok; Immunitás.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: